Sanallaştırma

Sanallaştırma; işletim sistemleri, depolama aygıtları ya da ağ kaynaklarından herhangi birinin aslını kurmak yerine  onları sanal olarak kurmaktır.

Eğer sabit diskinizi bölümlere ayırdıysanız sanallaştırmayla ilgili ufak da olsa bir deneyiminiz olmuş demektir.  Bölümlemek , aslında bir sabit diskten iki ayrı sürücü oluşturmada mantıksal ayırmadır.

İşletim  sisteminde sanallaştırma,  donanımın; aynı anda birden fazla işletim sistemi  çalıştırabilmek için yazılım kullanmasıdır.Bu teknoloji,  geçen yıllarda yöneticilerin mainframe bilgisayarlarda işlemci gücünden tasarruf etmesi için kullanılmaya başlanmıştı. 2005 yılına gelindiğinde  sanallaştırma yazılımı, uzmanlar dahil kimsenin tahmin edemeyeceği kadar hızlı benimsendi.

IT’de sanallaştırmanın başlıca kullanıldığı üç alan şunlardır:

 • Ağ sanallaştırması; ağdaki uygun kaynakların, uygun bandwidth’lerin herbiri birbirinden bağımsız ve belli bir sunucuya ya da aygıta atanmış kanallara taksim edilerek bir araya getirilmesi metodudur.  Sanallaştırmadaki  mantık,  tıpkı bölümlere ayrılmış sürücünüzün dosyaları daha kolay  yönetmesindeki  gibi, ağın yönetilebilir bölümlere ayrılarak  gerçek karmaşıklığının gizlenmesidir.
 • Yedekleme sanallaştırması; merkezi konsoldan yönetilen tek  bir depolama aygıtıymış gibi görünen birçok ağ depolama aygıtının fiziksel yedekleme birleştirilmesidir.
 •  Sunucu sanallaştırması; bireysel sunucuların, işletim sistemlerinin ve işlemcilerin numaralar ve kimlik bilgileri gibi  sunucu  verilerini, sunucunun kullanıcılarına karşı maskelemektir. Buradaki amaç; artan kaynakların paylaşımı, kullanımı ve kapasitenin sonradan arttırılacak şekilde korunmasını sağlarken kullanıcının, sunucudaki karmaşık ayrıntıları bilmesi ve sunucuyu yönetmesini önlemektir.

Sanallaştırma, IT işletmeciliğinde IT ortamının algılanan eylemlerden yola çıkarak kendi kendini yönetebileceği bir senaryo olan otomatik programlama ve utility programlamasında, bilgisayar işlemci gücü için  kullanıcıların sadece gerektiği kadar ödeme yapabilmesi avantajına  eğilimin sonucu olarak görülebilir. Sanallaştırmanın genel amacı, ölçeklenebilir iş yükünü geliştirirken yönetimsel görevleri merkezileştirmektir.

 • Citrix; Ürün yelpazesi oldukça geniş olan bir firma olmakla beraber, sanallaştırma konusunda üretmiş olduğu çözümlerle adından sıkça söz ettirmektedir.Sanallaştırma 3 ana başlık altında incelenmektedir. Bunlar;
  Uygulama sanallaştırma
  Masaüstü sanallaştırma
  Sunucu sanallaştırma1960 yıllarda üzerinde araştırmalara başlanan sanallaştırma çalışmaları günüzümde aşağıdaki avantajlarından dolayı büyük önem taşımaktadır.

  Kurulum maliyetlerinin asgariye indirilmesi
  Kurulacak her bir sunucu için ayrı bir donanım yatırımı yapmak yerine Citrix XenServer üzerinde sunucuların kurulması donanım maliyetini çok büyük oranda düşürecektir. Ayrıca sunucu lisanslarının sanal çözümlerde sağlamış olduğu ilave tasarruf bu kurulum maliyetinin düşürülmesinde ciddi anlamda yardımcı olur. (windows sunucu ailesi için enterprise ürünlerdeki lisans anahtarı 4 ayrı sanal sunucu için kullanılabilmektedir)

  İşletim maliyetlerinin düşürülmesi
  En basit örnekle; üzerinde 10 tane sunucu çalıştıran bir XenServer’ın yıllık elektrik maliyeti ile 10 sunucunun ayrı ayrı çalışması durumunda tüketilecek elektrik karşılaştırıldığında çok ciddi bir tasarrufun sağlanacağı aşikardır. Ayrıca her 23 yılda bir yenilenen makina parkurunun XenDesktop (Masaüstü sanallaştırma) ve XenApp (uygulama sanallaştırma) uygulamaları ile fiziksel ömrünü tamamlayana kadar kullanılması mümkündür. Tüm bu maliyet avantajları düşünüldüğünde Citrix size en ekonomik çözümleri sunmaktadır.

  Sistem üzerinde harcanan zamanın azaltılması ve merkezi yönetim
  Citrix XenDesktop ve XenApp ile makina parkurundaki makinaların tek noktadan çok hızlı bir şekilde yönetilebilmesi IT personelinin gereksiz iş yükünü ortadan kaldırır.

  Yedekli kullanım
  HA (High Availability) Disaster Recovery özellikleri sayesinde sürekli ve kesintisiz sistem işletimi sağlar.
  Citrix, sunmuş olduğu güçlü çözümlerle IT profesyonellerinin ilk  tercihidir.
  Beyaz Bilgisayar Citrix Silver Partner olup, bünyesindeki Citrix sertifikalı personelleri ile sanallaştırma çözümleri sunmaktadır.

 • Elinizin altında her birinde farklı bir işletim sistemi ya da sürümün koştuğu birden fazla PC’ye mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Yoksa, sözgelimi Linux altında 20 ayrı pencereyle bir takım işlerle iştigal etmekteyken kısa bir mola verip maalesef sadece Windows’da çalışan gözde oyununuzu oynamak mı istediniz? Zira, bu durumda bilgisayarınızı yeniden başlatıp Windows’a geçmek ve dönüp kaldığınız yerden işinize devam etmek ölümcül bir karara bürünebilir.Böylesi bir senaryoda VMware size çok etkin bir çözüm sağlarken yukardaki talepleriniz hoş düşünüzün sadece bir parçası olabilir. Hele sık sık farklı işletim sistemi ve dağıtımları denemek isteyenlerdenseniz, VMware sizin ideal oyun sahanız olmaya aday. Temel Özellikleri VMware, bir sanal makina yazılımı olup konuk işletim sisteminin ana makina işletim sistemi içinde koşmasına izin verir. VMware ile konuk işletim sistemini aktif hale getirdikten sonra bu konuk işletim sistemine uygulama programları yükleyebilir ve onun desteklediği servisleri verebilirsiniz. Mesela, ana işletim sisteminiz Linux iken Windows 2000 ya da Windows XP koşabilir ve Windows için geliştirilmiş herhangi bir uygulamayı konuk Windows platformunda çalıştırabilirsiniz. VMware, esasında bir sanal makine öykünücüsü (emulator, ing) olup temelde özel bir işletim sisteminden ziyade makinenin kendisine öykünür, böylece bu sanal makineye hangi işletim sistemi yükleyeceğiniz size kalmış bir seçenek haline gelir. Diğer bir deyişle, bu program BIOS’u da dahil olmak üzere bir bilgisayarı bütünüyle taklit eder. Linux platformları için geliştirilen önceki PC öykünücüler gerek yavaş gerekse hatalı ve sorunlu oluşlarıyla kullanışsızlardı. Oysa, bu yeni VMware 4.0.5 sürümü konuk sistemler arasında hem klasör paylaşımına izin vermekte hem de sürükle ve bırak özellikleri barındırmaktadır. Ayrıca, konuk Windows işletim sistemleri için çok daha az belleğe ihtiyaç duyarak hızlı, sağlam, ve etkileyici bir yazılım niteliği kazanmıştır.