İnternet Uygulamaları:

 • Web Tasarımı
 • Teknoloji ve Altyapı
 • İnteraktif Harita Tasarımı
 • Uygulamalarımız

Web Tasarımı

Yeni yüzyılın en büyük iletişim ve reklam araçlarından biri; dünyada kullanıcı sayısı her geçen gün artan internettir. Hızla gelişen internet pazarında rekabet gerçek hayattaki rekabeti geçecek gibi gözüküyor. Dünyada web sitesi olmayan firma ve şahıs sayısı yok denecek kadar azalmaya başladı. Web siteleri, her şirketin internet üzerinden kendi reklamını kendisinin yapmasını sağlamak, şirket imajını yurt içinde ve dünya çapında yükseltmesine olanak sağlar.

İnternet herkese açık ve bu pazarda herkes eşit şartlarda rekabet içinde.

Bir web sitesi sahibi olarak, internette binlerce reklam şeklinin kapısını açmış olursunuz. Size bu kapıyı açmayı sağlayacak, sağlam bir alt yapı, işinde uzman kadrosuyla yılların en büyük projelerine imza atmış firması olarak ve bu doğrultuda çalışan firmamızın amacı; en iyi ve en etkili tasarım ve içerikle kolay kullanılabilen, yönetimi anlaşılır olan, ziyaretçilerinizi sıkmayan, kaliteli, kusursuz ve hızlı bir web sitenizi sizin isteğiniz doğrultuda, en kısa sürede teslim etmektir.

Flashlar, animasyonlar kullanarak hazırlanan web tasarımları; sizi hedeflediğiniz potansiyel müşterilere ulaştıracak, istediğiniz gibi web sitesini tasarlayacak, şirketinizi en iyi şekilde sanal ortamda vizyonunu yansıtacaktır.

Amacımız; sizin reklamınızı yazı, logo, animasyon, galerilerle en iyi şekilde yapmanızı sağlayarak, ayakta durmanızı sağlamak ve sizi bir adım öne çıkarmaktır.. Unutulmamalıdır ki; reklam ticaretin yarısıdır.

Karmaşık uygulamalarda yer alan Beyaz Bilgisayar olarak, prestij ve popülaritenizi arttıracak profesyonel çözümlerle HİZMETİNİZDEYİZ.

Referanslarımız

 

Temel unsurumuz maximum müşteri memnuniyetidir.

 

 

 

ÜSKÜDAR ADFIMI
ÜMRANİYE PROJE ÜMRANİYE
MOBİL İETT TRT BOSANSKI
USKUDAROKUYOR USKUDAROKUYOR OYUN
3N İETT İSTANBULKART
MERKEZ İETT NOSTALJİK TRAMVAY
İBS İBS BAĞIŞ
HAYAT TEKNOLOJİ YETİM KARDEŞ
METROBÜS İETT SEDİR YAYINLARI

İETT 2013

TÜNEL İETT

 

TRT Belgesel Ödülleri 2013

IHH

 

TRT Belgesel Ödülleri 2012

Bahçelievler Milli Egemenlik Parkı

 

Kartal Devlet Hastanesi

Körfez Gayrimenkul

 

Sinerjik Group

MAZLUMDER

 

TRT FRANCAIS

ERDEM YAYINLARI

 

TRT OKUL

TRT BOŞNAKÇA

 

TRT Belgesel Film Yarışması

TİF

 

İETT

İETTHARİTA

 

İSPARK

BEDAŞ

 

WEİDERTURK

ALLSTARSTÜRK

 

BELGETÜRK

TÜRKEĞİTİMREHBERİ

 

ILGAZ

SEKİ

 

GETAART

TEMSA

 

Sürücü Apere

Adfimi

 Fıtrat

 Kimsankat

 Fıtrat Dergisi

Kimya Sanayii kataloğu

 Mac Promotion Yapıürün Portalı
 

 Seçkin Düğme

 Yapı Malzemesi Kongresi

 Kare Elektrik

Giresun Dernekler Birliği

 

 Onstone

Kırklar Yurdu

 

 Mutlu Avukatlık

 

 CanYapı İnşaat

ArdaMaden

 

 

 • Web tabanlı uygulamalar gün geçtikçe daha yetenekli hale gelmektedir. Bu nedenle gittikçe daha çok uygulama (erp, oyun, harita, otomasyon vb) web tabanlı geliştirilmektedir. Masaüstü uygulamarın kurulumu ve güncellemesi zordur. Ayrıca uzaktan erişim de web tabanlı uygulamalarda çok kolay olmaktadır. Hem RDP, VPN benzeri uzaktan erişim teknolojilerine ihtiyaç yoktur, hem firewall ayarlamak gerekmez hem de aktarılan veri az olduğu için daha hızlı çalışır.Firmamız 15 yıllık web uygulama geliştirme tecrübesiyle Sistem Analizi, Veri Tabnı tasarımı, Uygulama Geliştirme, Farklı Sistemlerle Entegrasyon, Güvenlik, Hosting ve Bakım konularında destek vermektedir.Web Tabanlı bazı çözümlerimiz şunlardır:Dinamik Web Uygulamaları
  İşinizi veya hizmetinizi detaylı olarak tanımlama, bilgilerinizi istediğiniz zaman hiç kimseye ihtiyaç duymadan kolayca güncelleme imkanı sağlar. Değişik dil seçenekleri sunar. Sınırsız haber, içerik, fotoğraf, video girme imkanı sağlar. Müşterilerinin detaylı bilgiyi anında arama motorları ile bulunmasını sağlar. Dilediğiniz zaman yeni yönetici ekleyip, yetkilendirme imkanı sunar. Gelişme ve yenilikleri anında kolayca yayınlama imkanı sunar.

  Online satış sistemleri
  Ürün ve kategori listeleme, sipariş oluşturma ve fiyatlandırma yapılarak ürün satış imkanı. Yönetim paneli aracılığıyla Ürünlerle ilgili kategori oluşturma, Ürün ekleme, fiyatlandırma, kampanya ürünleri oluşturma ve gerektiğinde üyeleri bilgilendirme.

  Alışeriş sepeti
  Üyelik Sistemi
  Banka ile entegrasyon (Kredi kartı para ve taksit)
  Kategori ve Ürün Yönetim Modülü
  Site içi arama sistem modülü

   

  Online Harita Uygulamaları
  Harita (GIS) tabanlı uygulamaların yazılmasını sağlar.

  Harita üzerinde koordinat oluşturma ve takip sistemleri.
  Farklı katmanlarda farklı bilgilerin sunulması
  Harita üzerinde sorgulama
  Google ve Yahoo Map desteği

  Teknolojiler

  PHP Programlama Dili
  Microsoft Aspx.net ve C# Programlama Dili
  MySQL, PostGreSQL ve MSSQL Veri Tabanı
  Html 5.0 ve CSS 3.0
  Soap (Web Services)
  GeoServer ve PostGIS

 • Yönetilebilir Dinamik Web Sistemi
  Dinamik Yönetilebilir kuruma özel Web SistemleriWeb Alışveriş Portalı
  Web Alışveriş SiteleriWeb HelpDesk Uygulaması
  Web Tabanlı Servis Takip UygulamasıWeb Harita Sistemleri
  GIS Tabanlı Web Harita Sistemleri

  SEO Arama Motoru Optimizasyonu
  Arama Motorlarında İlk Sayfalarda Çıkmak için Web tarafında yapılan çalışmalar

  Dinamik Ama Statik Web Sayfaları
  Tamamıyla hız ve güvenlik unsuru taşıyan bu yapı ilk defa firmamız tarafından hayata geçirilmiştir.

   

Önceleri teknolojik olanaklar dahilinde sınırlı kapasitede hizmet verebilen internet ortamında, kullanılan teknolojilerin gelişmesi ve buna bağlı olarak erişim hızlarının artmasıyla birlikte, grafik ve dinamik bakımdan daha nitelikli ürünlerin yayınlanması imkanı ortaya çıkmıştır. Söz konusu gelişmelere paralel olarak da web tasarımı amaçlı yazılımlar, web programlama kavramı ile birlikte gelişmiştir.

Web indeks oluşturabilmesi, bir çeşit çoklu ortam ve arayüz sunmasının yanı sıra coğrafi mekanlar, fotoğraflar, ses, yazı, video, animasyon ve diğer haritalar ile ilişkilendirilebilmektedir. Teknolojideki ve buna bağlı olarak da internet hizmetindeki gelişmelerin geldiği bugünkü noktada, statik ve dinamik haritalar yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İnternetin temel felsefesi, yaygın bilgi paylaşımı olduğuna göre, mekansal bilginin paylaşımında da internetin etkin olarak kullanılabileceği açıktır. Haritaların eğitici rolünün bilinmesi ve webin geleceğin yersel referanslı veri ve haritalarının yayınlandığı ortam olması, haritanın tasarımı, üretimi ve kullanımı konularına yoğunlaşılmasına neden olmaktadır.

1. Web Harita Tasarımının Gerekliliği
Otomatik bir harita tasarımı yazılımının olmamasıyla beraber, tasarımda kullanıcı istekleri ve kullanıcı eğitim düzeyi dikkate alınarak yazılım geliştirilmesi bir zorunluluktur.
Genel olarak tasarım, daha önce varolmayan bir şeylerin yaratılmasıdır. “Harita tasarım” kelimesi harita elemanlarının işlenmesinden daha çok “açıklık” ve “okunaklılığın” sağlanmasıdır. Bu da mekansal olan yerlerin görsel olarak dikkat edilerek okunaklı ve kapsamlı bir harita üretimiyle sağlanır.
Günümüzde teknolojinin büyük bir hızla gelişmesine karşın, web’de erişim hızı halen sınırlıdır. Web haritaların dosya büyüklüğüne bağlı olarak yükleme süresi uzamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, insanoğlunun bilgisayar karşısında sıkılmadan bekleme süresinin 20 saniye ile sınırlı olduğunun belirlenmiş olması da göz önünde bulundurularak, dosya yükleme süresinin mümkün olduğunca kısıtlı tutulması gerekmektedir. Bu nedenle de web haritalarının çok büyük dosya boyutlarında olmaması için özel olarak tasarlanması gerekmektedir .
Web haritaları temelde statik ve dinamik haritalar olarak sınıflandırılırlar ve kendi içlerinde de yalnızca bakılabilen ve etkileşimli olanlar olmak üzere iki gruba ayrılır. Ancak herhangi bir klasik atlastan veya kağıt ortamdan taranarak elde edilen statik haritalar web ortamında sunulmak üzere tasarlanmadıkları için okunaksızlık, bilgi yoğunluğu, renk kalitesi vb. problemleri içerirler. Günümüzde webde statik haritaların kullanımı fazla etkili olmamakla birlikte ihtiyaç duyulduğu zaman da bu tür haritalara internetten kolayca ulaşılabilmesi bir çok kolaylık sağlamaktadır. Animasyonlu GIF (Graphic Interchange Format) dosyaları olarak düzenlenen dinamik haritalar ise yalnızca web tarayıcıları tarafından kullanılabilen ve görsel olarak oldukça zengin olmasına karşın diğer formatlara görece daha küçük boyutlarda olan dosyalardır. Oldukça karmaşık olan gerçek dünya veri tabanı ilişkileri 3. boyut olmadan açıklanamaz. Web, bu tür haritaların sunulması için uygun bir ortamdır.
Belli bir amaçtaki mekansal bilgi için mekansal verinin elde edilmesi, depolanması, işlenmesi ve görselleştirilmesi veri tabanından gelen verilerin harita veya harita benzeri ürünlere dönüştürülmesi gerekmektedir.

2. HARİTA KRİTERLERİ
Mekansal olarak referanslandırılmış coğrafi bilginin sunumunda harita, plan, hava fotoğrafları ve uydu görüntüleri kullanılmaktadır. Bir haritanın iyi bir harita olabilmesinin en önemli koşulu, amacına uygun olarak doğru, eksiksiz, anlaşılır, okunaklı ve güzel olmasıdır.
Bu özelliklere sahip haritaları üretebilmek için dikkate alınması gereken kriterler:
Başlık ve Alt Başlık: Haritayı eline alan bir insan önce ortasına bakıp sonra hemen üst kısmına bakarak “başlık” arar. Bu nedenle baskın ve koyu yazı ile genellikle haritanın okuma yönüne göre üst kısmına yerleştirilen başlık, amaç hakkında bilgi verir. Başlık, “…Haritası” kelimesini içermemelidir. İşaret tablosunda da yer alması durumunda ise harita amacına bağlı olarak kullanılan birim hakkında bilgi vermelidir.
İşaret Tablosu: Görsel olarak dikkat çekici bir yere yerleştirilir. Başlık ve haritalanan birim ya da özellikleri içermelidir. Nüfus yoğunluğu (insan/km 2) örnek olarak verilebilir. Bir daha “işaret tablosu” yazmaya gerek yoktur.
Ölçek ve Uzunluk Birimleri: Harita alanı içerisinde en azından geometrik ölçek bulunmalıdır ve söz konusu gösterim mevcut (1km, 10km, 100km vb.) birimlere bölünmüş olmalıdır. Görsel olarak dikkat çekmeyen bir alana yerleştirilir.
Haritanın Yöneltilmesi: Gerektiği taktirde coğrafi ve manyetik kuzeyi de gösteren, basitçe tasarlanmış bir kuzey oku kullanılarak ya da dikkat çekmeyecek şekilde gösterilen enlem boylam çizgileri ile haritanın yöneltilmesi yapılır.
Projeksiyon ve Datum: Bir haritada kullanılacak projeksiyonun seçimi haritası yapılan alanın genişliğine, şekline ve haritanın amacına bağlıdır. Projeksiyon seçimi özellikle bölgesel, kıtasal ve yer küre ölçeğindeki haritalar için önemlidir. Uygun bir projeksiyonda üretilmiş bir haritada bir metin kutusu ile söz konusu projeksiyon sistemi ya da kullanılan datumla ilgili bilgiler mutlaka verilmelidir. Bu haritanın kullanılmasındaki algılama düzeyini artıracaktır.
Kaynak: Haritalar derlenirken kullanılan bilgilerin nereden ve ne zaman alındığını belirtir bilgilerin harita üzerinde yer alması gerekir.
Harita Yazıları: Haritalar yönlendirme, objenin doğası ve grafik yorumlanabilirlik için yeterli miktarda yer ya da obje isimlerini içermelidir.
Görsel Denge: Harita alanının etkin kullanımı ile tüm harita alanının kullanılması, haritanın amacına bağlı olarak en önemli elemanın en baskın olacak şekilde vurgulanması; nokta, çizgi, alan işaret, yazı tipi ve renklerin uyumlu olması; harita elemanlarının harita alanı içinde karışıklığa olanak vermeden düzenli bir şekilde dağılmasının sağlanması anlaşılmalıdır.
Harita Yazarı ve Derleme Tarihi: Haritayı yapanın adı ve haritanın tamamlanma tarihini içeren bir metin kutusu bulunmalıdır.
Sınırlar ve Harita Çerçevesi: Haritalar, grafik olarak tek başına, bağımsız bir şekilde ifade edilebilmesi için göze çarpan sınırlarla çevrilmelidir. Çerçeve ise sınırların içinde kalan daha az baskın olan, pafta ağının sınırlandırıldığı işaretlerdir.
Yazı ve İşaretler: Grafik ve yazılı bilgilerin sunumunda, önemli bilgiler (birincil bilgiler) baskın olarak gösterilirken daha az öneme sahip bilgilerin gösteriminin de (ikincil bilgiler) haritada karmaşaya neden olmadan yapılabilmesi belirli kurallar dahilinde gerçekleştirilir. Harita elemanlarının daha çok ya da daha az baskın yapılmasında grafik değişkenlerden büyüklük, şekil, renk ve dolgu kullanılır.

3. HARİTA TASARIMI
Haritaların tasarımında, görsel (grafik) değişkenler (biçim, büyüklük, yön, beyazlık değeri, renk, dolgu) kullanılarak oluşturulan işaretler ile verinin doğası iletilmeye çalışılmaktadır. Her görsel değişkenin ayrı bir algılanış özelliği bulunmaktadır. Web harita tasarımında ise şeffaflık ve gölge gibi iki yeni görsel değişken daha kullanılmaktadır.
Haritada gösterimi yapılan bilgiye temel olan verinin, nitel ve nicel olmak üzere iki karakteristik özelliği vardır. Nitel veri yalnızca adlandırmalı (nominal scale) olarak sınıflandırılır. Nicel veri ise aralıklı (interval scale) veya oransal (ratio scale) olarak sınıflandırılabilir. Gösterimi yapılacak veri/bilginin sınıflandırılmasına bağlı olarak kullanılan harita tipleri ve tasarımlarında dikkat edilecek noktalar aşağıda özetlenmiştir:
Noktasal Veri Haritaları: Her bir noktanın, belirli bir coğrafyada ölçülmüş bir mutlak değeri ifade ettiği haritalardır. Örnek olarak nüfus konusu ele alındığında noktasal veri haritaları, nokta yoğunluğu nüfus yoğunluğunu gösterecek biçimde her bir noktanın mutlak değer gösterdiği haritalar (dot maps) olarak karşımıza çıkabilmektedirler. Bu tür haritalarda;
• her bir noktanın ne kadar değer ile gösterileceği (ölçeklendirme ve tasarım problemi),
• noktanın grafik işaret boyutu (ölçek problemi),
• noktaların yerleşeceği yerler (tasarım problemi) gibi soruların cevaplanması gerekmektedir.
Oransal işaretli haritalar, hem nitel hem de nicel verinin sunumunda kullanılırlar. Bu tür haritalarda işaret büyüklüğü nicel bilgiyi (bir noktaya ilişkin istatistiksel bilgi) gösterirken, renk kullanılarak nitel bilgi de verilir. Ayrıca bu haritalar bar, daire, kare, üçgen vb. şekillerin kullanıldığı ve nüfus bilgisinin mutlak değer olarak gösterildiği haritalardır. Farklı renkler ile niteliksel bilgi gösterilebilir. Bu tip haritalarda da;
• en büyük (veya en küçük) işaret büyüklüğünün ne olacağı (tasarım problemi),
• her bir sınıf değerinin ne olacağı (ölçeklendirme problemi),
• işaretin harita üzerindeki yeri (diğer işaretlerle uyumu),
• işaret ile gerçek bilgisi arasındaki ilişkinin kurulup kurulamadığı kontrol edilmelidir.
Çizgisel Veri Haritaları: Uygun karakterdeki verilerin çizgisel olarak ifade edildiği haritalardır.Göç ve trafik yoğunluğu haritaları bu gruba örnek olarak verilebilir. Çizgisel veri haritalarında;
• en büyük (veya en küçük) çizgi kalınlığının ne olacağına (tasarım problemi),
• hangi değerin hangi büyüklüğe karşılık geleceğine (ölçeklendirme problemi),
• çizgilerin (zaman zaman eğrilerin) nasıl yerleştirileceğine (tasarım problemi),
• çizgi işaretlerin birbirleri ile kombinasyonuna dikkat edilmelidir. Aksi taktirde kolaylıkla
karışıklıklar meydana gelebilir ve bu da haritanın doğru olarak anlaşılmasını engeller. Bu tür haritalar, CBS ortamında tasarımlarının oldukça zor olmasına karşın, niteliksel bilginin adlandırmalı ve sıralı olarak sunumu için çok uygundur.
Alansal Veri Haritaları: Belirli bir alana ait verilerin yine bu alan üzerinde renk ya da doku değişkenleri uygulanarak görselleştirilmesiyle elde edilen haritalardır.
Hacimsel Veri Haritaları: İstatistiksel ölçmeler, metrekareye düşen yağış miktarı veya nüfus yoğunluğu gibi mekana ilişkin verilerin sunulduğu haritalardır. Bu tür verilerin sunumunda, genel olarak sıralı, aralıklı ve oransal nicel veri için renk tonlu haritalar (choropleth map) kullanılırken, yüksekliklerin ve sıcaklık verilerinin sunulmasında ise eş değer eğrili (isoline or isopleth map) haritalar kullanılır. Bu tür haritalar tasarımlanırken,
• sınıflandırma yöntemi,
• sınıf sayısı,
• sınıflandırma aralığı,
• ne tip bir işaret tablosu kullanılacağı düşünülmelidir.
Zamansal Veri Haritaları: Verinin/bilginin belli periyotlardaki halinin ardışık haritalar veya dinamik (animasyonlu) olarak haritalarda kullanılması ile elde edilen haritalardır. Animasyonlu haritalar hem mekan hem de öznitelik değişikliğini zaman faktörüne göre vermektedir. Örnek olarak, VRML uygulamaları -model içinde yürüme veya uçma- verilebilir. Animasyonlu haritaların tasarımında;
• sunum penceresi boyutlarına,
• dosya boyutuna,
• animasyonun zaman aralıklarının ve hızının ne olacağına,
• kullanıcı yönetiminin olup olmayacağına,
• kullanıcının kendini kaybolmadan yönlendirebilmesini sağlanmasına,
• kullanılacak birim ve bu gibi özelliklere dikkat edilmelidir.
Siber Haritalar: Web ortamı aracılığı ile haritalar “metafor” olarak yeniden yaşantımıza girmiş ve günümüzde siber coğrafya, siber uzay ve dolayısı ile siber harita gibi kavramlar ortaya çıkmıştır. Siber haritalar genelde, bilgisayar iletişim ağının daha özelde ise internet ya da web gibi bilgisayarların arka planında kalan ortamların mekansal doğasını sunan ve sunum aşamasında kartografik kuralları uygulayan haritalardır.
4. WEB HARİTALARININ TASARIMI
Web haritaları geniş katılımlı paylaşım amacıyla yapılan haritalardır ve tasarımlarında etkileşim, animasyon ve multimedya (ses, resim, video, yazı) gibi özel olanaklar kullanılabilmektedir. Ancak kullanılan ortam özellikleri nedeni ile bazı kısıtlamalar oluşmaktadır. Teknolojik gelişmeler kullanılan donanımları küçülttükçe, tasarım yapılacak alanın daralması yeni bir problemi ortaya çıkmaktadır. Tasarım yapılacak ekran alanının darlığı, üzerinden ölçü alınamaması problemleri, büyütme ve küçültme fonksiyonlarının yardımı ile giderilmeye çalışılsa da ekran ve renk çözünürlüğü hala sınırlı sayıda detayın görülmesine olanak tanımaktadır. Kullanılan web haritalarının tasarım kalitesi ve doğruluğu ayrı bir problemdir. Değişik kullanıcılar istediği gibi haritaları tasarlar, oluşturur ve web ortamında dağıtabilir.Aşağıda web harita tasarımında ele alınması gereken konular özetlenmiştir.
A.Web Haritalarının Genelleştirilmesi: Dosya büyüklükleri başka bir bilgisayara yüklenme süresini etkilediği için web haritalarında kullanılan ortamın özelliklerine bağlı olarak genelleştirme yapılmalıdır. Web harita içeriklerinin azaltılması için haritanın amacına bağlı olarak ana hatları ile içerik oluşturulur, harita elemanları üzerinde aktif noktalar yaratılarak veya imleç yardımı ile temel harita bilgileri eklenir. Haritanın destekleyici içeriği olan harita kenar bilgileri, işaret tablosu, pafta ağı, açıklayıcı resimler, grafikler ve gerektiğinde açılan menüler ise kullanıcının direkt olarak ihtiyacı olmayan ama istenince ulaşılabilen bilgilerdir. Harita içeriği tamamen ölçeğe bağlıdır. Ekran ölçeğinin çok fazla küçültülmesi bilgilerin okunaklılıklarını düşürürken, ölçeğin çok fazla büyütülmesi de kullanıcının yön bulma olanağını yitirmesine neden olur. Web haritalarında kullanılan ölçeklendirmelerden biri olan harita içeriğinin değişmediği “statik lineer ölçeklendirme”de yalnızca istenen alan büyük görülmektedir. Büyüteç etkisi yaratan bir görüntünün ekranda dolaşması ve altında daha büyük ölçekte çizilmiş bir haritayı göstermesi gibi teknikler de bu gruba girer. Diğer bir ölçeklendirme biçimi “dinamik ölçeklendirme”dir. Bu tür ölçeklendirmede yeniden işaretleştirme veya sınıflandırma yaparak tasarıma yeniden başlanması söz konusudur. Ölçeğe bağlı olarak veri tabanından harita içeriği oluşturulur ve hatta kartografik işaretlerde ölçeğe bağlı olarak tamamen değiştirilir .
Bazı yazılımlarla haritalarda ölçeklendirme düzeyine bağlı olarak yazı optimizasyonu da yapılmaktadır. Yer isimlerinin genelleştirmesi, birbirini örten yazılardan tabaka özelliklerine bağlı olarak önemli olanın gösterilmesi uygulaması ise bir çok eksikliğine karşın, genelleştirme otomasyonunda web haritalarının tasarımı için, kullanılabilir bir yöntemdir. Web haritalarının genelleştirmesi otomatik genelleştirme araçlarının oluşturulamaması nedeniyle hala problemlidir.
B.Web Haritalarının İşaretleştirilmesi: Genelleştirme düzeyinin yani harita içeriğinin belirlenebilmesi için “bilginin sunulacağı (default) ölçek” belirlenmelidir. Bu ölçek istenilen harita içeriğini ve doğruluğu belirleyecektir. Web haritalarında da analog haritalarda olduğu gibi mekansal bilgi için gerekli konumsal doğruluğun bilinmesi gerekir. Web haritalarının tasarımında oldukça basit, kullanıcının alışkın olduğu, açıklama istemeyen işaretler kullanılmalıdır. Mavinin su bilgisi, yeşilin orman ve ekin için kullanılması örnek olarak verilebilir. Ancak bazı durumlarda işaret tablosunun veya imleç üzerine geldiğinde bilgi veren işaretlerin kullanılması bir zorunluluktur. Harfler veya rakamlar özellikle web haritalarında çok kullanılmaktadır ancak harita üzerinde açıklanmaları gereklidir. “Alansal işaretler” grafik değişkenlerden renk, doku, biçim, yön kullanılarak tasarlanır. Bir çok yazılım alan içini doldurma (tarama) aracını içerir. Ancak bunların bilinçsiz kullanımı semantik yanlışlıklara ve harita dosya boyutunun büyümesine neden olur.
C.Web Harita Görüntüsü: Harita üzerindeki bilgi dağınık olmamalı, haritanın görüntüsü çekici, eğlenceli, kullanışlı ve güzel olmalıdır. Harita dengeli olmalı, amacı tamamıyla içermeli ve kullanıcı isteklerini karşılamalıdır. Etkili iletişim için anlaşılır olmalıdır. Çizgi objelerde çizgi tipleri ile, yazılarda harflerin tipleri ve büyüklükleriyle sunulacak bilginin önemi renkler kullanılanarak vurgulanmalıdır. İşaretler doğru seçilmeli ve belirsizlik yaratmamalı ve özellikle yazı boyutu konusunda son kullanıcı dikkate alınmalıdır.
Üzerinde açıklama yazıları olmayan bir harita düşünülemez. En azından coğrafi yer isimleri, yükseklik değerleri vb. yazılı bilgiler diğer grafik işaretlerin yanında yer almalıdır veya imleç yardımı ile tanımlanmalıdır. Webde sunulacak haritalar raster formatına çevrileceği için kağıt baskıda okunabilen yazı büyüklükleri ekran haritalarında okunamaz. PC’lerde minimum yazı boyutu 7 punto olmalıdır. Daha küçük yazılar okunaksızdır. Doğal ve doğal olmayan objelerin ayırımı italik ve dik yazı ile yapılabilir. Ancak web haritalarında doğal objelerin akışı yönünde italik yazılmaları iyi sonuç vermemektedir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır. Yazıda gölge kullanılması hem okunaklılığı bozmakta hem de dosya boyutunu büyütmektedir. Ancak uydu görüntüleri üzerindeki yazılarda gölge kullanılması haritanın okunaklılığını artırır. Harita yazısının çok fazla olması durumunda istenildiğinde açılıp/kapatılabilen yazı tabakası kullanılmalıdır. Ayrıca web haritaları üzerindeki yazılarda Sans-serif (örneğin Arial) tavsiye edilirken, basılı materyal üzerinde serif (örneğin Times New Roman) tavsiye edilmektedir.
İletişimi iyi bir harita oluşturmak demek bol bol renk kullanmak demek değildir, bu aşamada “kontrast”a da dikkat etmek gerekir. Renk tonlu haritaların açık zemin üzerindeki sunumu koyu zemindeki sunumundan daha iyidir. Gölgelendirilmiş zemin, yüksekliklerin gösteriminde daha hızlı yorumlama yapılmasını sağlar.
Renk seçiminde ve işaret tablosunun tasarımında basit çözümler oluşturulmalıdır. Eğer hedef, yapılan analiz sonucunu paylaşmak ise kullanıcıda oluşturacağı algılama düzeyinin tasarımlanan harita ile örtüşmesi ve kısa sürede algılanması için en fazla yedi renk kullanılması önerilmektedir. Zemin rengi olarak mavi, sarı ve yeşil ortada, kırmızı önde ve vurgulayıcı bir renk olarak kullanılabilir. Renk tonları kullanıldığı zaman, bir arada olduklarında fark edilebilen ton (beyazlık değeri) değişimleri farklı yerlerde algılanmayabilir bu nedenle renk seçimi yapılırken haritanın tümü göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca renklerin dilinin olduğu ve kültürlere göre anlam değiştirdiği unutulmamalıdır. Renk seçiminde, doymuş renklerin kullanımının gözün yorulmasına neden olduğuna, yazı renklerinin okunaklılığı etkilemeyecek şekilde olması gerektiğine, zemin rengi ile yazının uyum içinde olmasına ve zemin değişmesi durumlarında yazı okunaklılığının sağlanmasına dikkat edilmelidir.
Tüm bunlara ek olarak, analog haritaların değişmez bir parçası olan işaret tablosu (lejand), yer azlığı nedeniyle genel olarak web haritalarında doğrudan gösterilmemekte, haritanın uygun bir yerinde bulunan bir bağlantı ile istenirse ayrı bir pencerede (pop-up window) gösterilmektedir.
D.Web Harita Paylaşımı: Çeşitli platform, format ve donanımlarda alınan web haritalarının görüntüleri aynı olmamaktadır.
İnternet üzerinden harita paylaşımında, internet tarayıcılarının da desteklediği GIF ve JPEG grafik dosya formatları çok yaygın olarak kullanılır. 256 renk destekleyen GIF formatı webde çizgisel haritaların sunumu için çoğu kez yeterlidir. GIF formatının animasyonlu biçimi de olup, dinamik harita sunumunda yaygın olarak kullanılmaktadır. 16 milyon renk desteği olan JPEG formatı ise tipik özellikleri gereği, daha çok uydu görüntüleri gibi fotografik görüntüler için uygundur.
Harita tasarımcısı, günümüzde her web kullanıcısının renkli bir monitörü olduğunu ve kullandığı web tarayıcısının 600×800 piksel ekran boyutlarında 16 milyon renk görüntüleyebildiğini rahatlıkla kabul edebilir. Harita tasarımcısı, web kullanıcılarının ortalama renk konfigürasyonunu göz önüne almalıdır. Bilgisayarda renk oluşumu, kullanılan ekran kartı ve monitöre bağlı olup, donanım kalitesine göre önemli derecede renk farklılıkları ile karşılaşılmaktadır. Ziyaretçi sayılarını izleme hizmeti veren sitelerden istenirse kullanıcılar hakkında tasarım açısından önemli bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu şekilde tasarımcı, kullanıcılarının ekran çözünürlükleri, renk derinlikleri, ekran boyutları hakkında istatistiksel verilere ulaşabilir ve bu doğrultuda ürünlerini yönlendirebilir.
Web haritalarının paylaşımında dikkat edilmesi gereken kurallar grafik olduğu kadar donanımlada ilişkilidir. Web haritası üretmeden önce bilgisayar ayarlarının kontrol edilmesi (rengin parlaklığı, beyazlık değeri, ekran gamma ayarı vb.) gerekir. Ayrıca tasarlanan haritanın bilgisayara yükleme süresini azaltmak ve kullanıcıyı kaçırmamak amacıyla dosya boyutunun küçük olmasına dikkat edilmelidir. Harita yüklenme süresinin uzayacağı durumlarda sayfa düzeninde sözel bilgilere yer vermek bekleme süresinin değerlendirilmesini sağlayacaktır.
Harita kullanımının amacı; bilgi elde edip bu bilginin analizini, sentezini ve sunumunu yapmaktır. Bu durumda web haritalarının tasarımı kadar iletilen bilgilerin doğruluğu, güncelliği, kullanıcı grubu isteklerini yerine getirip getirmediği, kullanıcı seviyesini göz önüne alıp almadığına da dikkat edilmelidir. Ayrıca üreticiler için ürün ücreti, bilgi güvenliği ve telif hakları, çoğaltma ve kullanım koşullarının nasıl olacağı gibi bir çok probleme de yanıt aranmalıdır.

Harita üzerinde gerçek koordinatları belirleyerek bayinizi, ödeme noktalarınızı açıklamalarınızla beraber ziyaretçilerinize sunabilirsiniz.